You, with a View Book Review

Book title: You, with a View

Author: Jessica Joyce

Rating: ⭐⭐⭐⭐⭐

Goodreads link

Thank you to Wydawnictwo Filia for the copy of the book! #sponsored

Review in both Polish & English

You, with a View – review // English

You, with a View was absolutely AMAZING! I binge-read it in one day and I loved it! Noelle, who is still grieving her grandma, finds a photo of her with an unknown man. Determined to find out more about her grandma’s past, Noelle seeks out this man, Paul, and goes on a honeymoon trip around the States her grandma was supposed to go on with Paul. The only problem? Paul wants to come with his grandson, who happens to be Theo, Noelle’s high school rival.

Noelle’s grief and doubt made me tear up so many times, and her journey to finding her call was so inspiring! I loved her and Theo’s relationship, which was rivals to lovers And Paul was such a lovely secondary character! Honestly, You, with a View, had everything I want in a book – an amazing self-discovery story, a fantastic love story, emotions, sexual tension and humour! I can’t wait to read more books by Jessica Joyce!

Podróż z Tobą – recenzja // Polish

Podróż z Tobą była absolutnie niesamowita! udało mi się przeczytać ją w jeden dzień bo nie mogłam jej odłożyć! Noelle, która wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią swojej babci, znajduje jej zdjęcie z nieznanym mężczyzną. Zdeterminowana, aby dowiedzieć się więcej o przeszłości swojej babci, Noelle szuka tego mężczyzny, Paula, i udaje się w podróż poślubną po Stanach, w którą jej babcia miała pojechać z Paulem. Jedyny problem? Paul chce pojechać na wycieczkę ze swoim wnukiem, Theo, który jest rywalem Noelle z liceum.

Smutek i strach przed dorosłością Noelle sprawiły, że wiele razy wzruszyłam się do łez, a jej podróż do odnalezienia swojego powołania była inspirująca! Uwielbiałam związek Noelle i Theo, którzy przeszli od rywali do miłości, a Paul był przeuroczą postacią drugoplanową! Szczerze mówiąc, Podróż z Tobą ma wszystko, czego chcę w książce – niesamowitą przygodę odkrywania siebie, fantastyczną historię miłosną, emocje i humor! Nie mogę się doczekać kolejnych książek Jessiki Joyce!

Recommended Articles